Dovolená Rakousko

Rakousko je velmi atraktivní zemí jak pro milovníky sportu, tak lenošení. Největší výhodou této země je, že ji můžete navštívit v jakoukoliv roční dobu a pokaždé Vám dokáže nabídnout něco atraktivního. Ať si vyberete, co si vyberete, v Rakousku si to můžete splnit.

V zimě si tu lze parádně zalyžovat nebo zajezdit na snowboardu, jelikož místní hory nabízejí skvělou síť sjezdovek a lanovek. I běžky si sem můžete vzít. Asi byste měli vědět, že lyžařská sezóna tu trvá od podzimu do jara. Mnohdy je u nás v Čechách ještě deštivý podzim nebo roztávající jaro a Rakouské hory stále září bělostným sněhem. Mezitím už se v nížinách lidé prohánějí na kolech či in-line bruslích. Velmi atraktivní jsou i ledovce, které si oblíbili převážně milovníci adrenalinu a horolezení. Hlavní je, abyste se řádně vybavili teplým oblečením a nezapomněli na cestovní zdravotní pojištění. Bez toho byste se asi do podobných aktivit pouštět neměli, mohlo by Vás to v lepším případě vyjít pěkně draho. Všeobecně byste v horách měli dbát vyšší opatrnosti a neměli byste se pouštět do riskantních aktivit nebo do něčeho, na co nemáte síly. Hory jsou velmi zrádné, jelikož rychlé změny počasí jsou tu na denním pořádku.

Rakouské léto je také jako stvořené pro různé sporty. Nejatraktivnější je asi jízda na kole. Nachází se tu bohatá síť dobře značených cyklostezek, které vás provedou jak východními nížinami, tak západním a jižním pohořím. Na své si tu přijdou milovníci silnic i náročného terénu. Velmi oblíbené je i horské sjezdování, které člověku dokáže nahromadit adrenalin a endorfiny do žil. Je to báječný pocit, když se můžete prohánět místní divokou přírodou a na pěší turisty narazíte v takto rozsáhlém terénu jenom místy. Oproti České republice je to značný rozdíl. Jedinou podmínkou pro to, abyste si mohli tento rakouský zážitek dopřát, je cyklistická přilba. Bez ní byste se neměli vydat ani na krátkou projížďku. Pokud byste s sebou na dovolené kolo neměli, můžete využít služeb místních půjčoven, kde si určitě nějaké to vozítko vyberete. Ten, kdo nemá v lásce náročná stoupání, může nasednout na některou z turistických lanovek a nechá se vyvézt nahoru. Cyklistická sezóna trvá od jara do podzimu. Jenom vysokohorskou cyklistiku je nejlepší provozovat v letních měsících (červenec, srpen). Po sněhu totiž opravdu jezdit nelze, ať máte kolo jakékoliv.

Rakouské hory jsou též oblíbené horolezci. Překrásné skalní masívy se k tomuto druhu sportu doslova vybízejí. Můžete se zde zúčastnit různých kurzů, kde Vás naučí alespoň základy horolezení.

Tato země oplývá překrásnou přírodou bohatou nejen na bělostné vrcholky hor, ale i na modrá jezera a zelená údolí. Není nic lepšího než si tuto barevnou nádheru prohlédnout pěkně z výšky. Paragliding je tou správnou volbou. Můžete si t to na vlastní kůži zažít i naprostý laik, pokud si zaplatí tandemový seskok s instruktorem. Tento zážitek lze jedině doporučit.

Dále se tu provozují na jezerech a řekách četné vodní sporty jako rafting, canyoning, windsurfing, kite-surfing a mnohé další.

Avšak úplně nejoblíbenější rakouskou aktivitou je vysokohorská turistika. Cestovatelé s hůlkami a batohy na zádech přijíždějí po celou letní sezónu. Rakousko totiž patří mezi země, které mají bohatou a kvalitní síť značených stezek různých náročností. Značí se stejně jako lyžařské sjezdovky. Modrá značka označuje snadný terén, červená obtížný terén a černá velmi obtížný terén.

Na podzim se jezdí do Dolního Rakouska za vínem. V této úrodné rakouské nížině při povodí řeky Dunaj se nachází četné vinařské stezky a velké oblibě se těší ochutnávky rakouských vín. Něco podobného byste našli u nás na Moravě.

Ten, kdo nemá sport příliš v lásce, může sem přijet relaxovat třeba do Štýrských lázní Bad Bumau nebo se může vydat do hlavního města Vídně za obdivuhodnými památkami, za zábavou do zábavního parku Prater nebo si sem v době adventu přijede načerpat kouzelnou atmosféru vánočních trhů, které se konají vždy od listopadu do prosince.

Rakousko je skvělou zemí, která má snad každému co nabídnout. Zvolíte-li si tu strávit svoji dovolenou, určitě nebudete litovat.